TNPW040297K6BEED
Mfr.Part #
TNPW040297K6BEED
Description
RES 97.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Length :
990.6μm
Width :
508μm
Resistance :
97.6kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
TNPW e3
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW040297K6BEED
Vishay / Dale TNPW040297K6BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 97.6kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C