TNPW0402976RFHED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0402976RFHED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 976 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
976Ohms
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0402976RFHED
Vishay / Dale TNPW0402976RFHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 976Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C