TNPW0402976RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402976RBEED
Description
RES 976 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Width :
508μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
976Ohms
Datasheets
TNPW0402976RBEED
Vishay / Dale TNPW0402976RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 976Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C