TNPW0402965RDHED
Mfr.Part #
TNPW0402965RDHED
Description
RES 965 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Resistance :
965Ohms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0402965RDHED
Vishay / Dale TNPW0402965RDHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 965Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C