TNPW0402965RBETD
Mfr.Part #
TNPW0402965RBETD
Description
RES 965 OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
965Ohms
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW0402965RBETD
Vishay / Dale TNPW0402965RBETD
TNPW Series, Thin Film, 965Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C