TNPW040295K3BETD
Mfr.Part #
TNPW040295K3BETD
Description
RES 95.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Width :
508μm
Supplier Device Package :
Length :
990.6μm
Series :
TNPW
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
406.4μm
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
95.3kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW040295K3BETD
Vishay / Dale TNPW040295K3BETD
TNPW Series, Thin Film, 95.3kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C