TNPW0402953RDETD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0402953RDETD
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 953 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
953Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Series :
TNPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW0402953RDETD
Vishay / Dale TNPW0402953RDETD
TNPW Series, Thin Film, 953Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C