TNPW0402953RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402953RBEED
Description
RES 953 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Radiation Hardening :
No
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
953Ohms
Power Rating :
63mW
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0402953RBEED
Vishay / Dale TNPW0402953RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 953Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C