TNPW0402942RBETD
Mfr.Part #
TNPW0402942RBETD
Description
RES 942 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
942Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Datasheets
TNPW0402942RBETD
Vishay / Dale TNPW0402942RBETD
TNPW Series, Thin Film, 942Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C