TNPW040293K1BETD
Mfr.Part #
TNPW040293K1BETD
Description
RES 93.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
93.1kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
508μm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW040293K1BETD
Vishay / Dale TNPW040293K1BETD
TNPW Series, Thin Film, 93.1kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C