TNPW040293K1BEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040293K1BEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 93.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
500μm
Depth :
500μm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Tin
Published :
Resistance :
93.1kOhms
Height :
406.4μm
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW040293K1BEED
Vishay / Dale TNPW040293K1BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 93.1kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C