TNPW040291R0DETD
Mfr.Part #
TNPW040291R0DETD
Description
RES 91 OHM 0.5% 1/16W 0402
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
91Ohms
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Supplier Device Package :
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW040291R0DETD
Vishay / Dale TNPW040291R0DETD
TNPW Series, Thin Film, 91Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C