TNPW040291K0BETD
Mfr.Part #
TNPW040291K0BETD
Description
RES 91K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
990.6μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Series :
TNPW
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
91kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
508μm
Feature :
Military
Datasheets
TNPW040291K0BETD
Vishay / Dale TNPW040291K0BETD
TNPW Series, Thin Film, 91kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C