TNPW040290R9FEED
Mfr.Part #
TNPW040290R9FEED
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
90.9Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW040290R9FEED
Vishay / Dale TNPW040290R9FEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 90.9Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C