TNPW040290R9BETD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040290R9BETD
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
990.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Width :
508μm
Series :
TNPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
90.9Ohms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Datasheets
TNPW040290R9BETD
Vishay / Dale TNPW040290R9BETD
TNPW Series, Thin Film, 90.9Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C