TNPW040290K9DEED
Mfr.Part #
TNPW040290K9DEED
Description
RES 90.9K OHM 0.5% 1/16W 0402
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
90.9kOhms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW040290K9DEED
Vishay / Dale TNPW040290K9DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C