TNPW040290K9BYED
Mfr.Part #
TNPW040290K9BYED
Description
RES 90.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
90.9kOhms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW040290K9BYED
Vishay / Dale TNPW040290K9BYED
TNPW e3 Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C