TNPW040290K9BETD
Mfr.Part #
TNPW040290K9BETD
Description
RES 90.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Width :
508μm
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Military
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
90.9kOhms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Length :
990.6μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Datasheets
TNPW040290K9BETD
Vishay / Dale TNPW040290K9BETD
TNPW Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C