TNPW040290K9BEED
Mfr.Part #
TNPW040290K9BEED
Description
RES 90.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Height :
406.4μm
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Width :
508μm
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
90.9kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW e3
Length :
990.6μm
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW040290K9BEED
Vishay / Dale TNPW040290K9BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C