TNPW04028K76BEED
Mfr.Part #
TNPW04028K76BEED
Description
RES 8.76K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
2
Height :
406.4μm
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
508μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Length :
990.6μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
62.5mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
8.76kOhms
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW04028K76BEED
Vishay / Dale TNPW04028K76BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.76kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C