TNPW04028K66DETD
Mfr.Part #
TNPW04028K66DETD
Description
RES 8.66K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
8.66kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
TNPW
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW04028K66DETD
Vishay / Dale TNPW04028K66DETD
TNPW Series, Thin Film, 8.66kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C