TNPW04028K66BYED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW04028K66BYED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.66K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
8.66kOhms
Series :
TNPW e3
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW04028K66BYED
Vishay / Dale TNPW04028K66BYED
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.66kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C