TNPW04028K25BEED
Mfr.Part #
TNPW04028K25BEED
Description
RES 8.25K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
8.25kOhms
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Published :
Width :
508μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
62.5mW
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
990.6μm
Datasheets
TNPW04028K25BEED
Vishay / Dale TNPW04028K25BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 8.25kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C