TNPW04028K06BXTD
Mfr.Part #
TNPW04028K06BXTD
Description
RES 8.06K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
No
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
Feature :
Military
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
8.06kOhm