TNPW04028K06BEED
Mfr.Part #
TNPW04028K06BEED
Description
RES 8.06K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
8.06kOhm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
Published :
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 50V
Mounting Feature :
Surface Mount
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
TNPW04028K06BEED
Vishay / Dale TNPW04028K06BEED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C