TNPW0402898RBETD
Mfr.Part #
TNPW0402898RBETD
Description
RES 898 OHM 0.1% 1/16W 0402
Series :
TNPW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
898Ohms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW0402898RBETD
Vishay / Dale TNPW0402898RBETD
TNPW Series, Thin Film, 898Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C