TNPW040288K7BETD
Mfr.Part #
TNPW040288K7BETD
Description
RES 88.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Series :
TNPW
Height :
406.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Length :
990.6μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
88.7kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
508μm
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW040288K7BETD
Vishay / Dale TNPW040288K7BETD
TNPW Series, Thin Film, 88.7kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C