TNPW040286K6BETD
Mfr.Part #
TNPW040286K6BETD
Description
RES 86.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Width :
508μm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Thin Film
Length :
990.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Resistance :
86.6kOhms
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TNPW040286K6BETD
Vishay / Dale TNPW040286K6BETD
TNPW Series, Thin Film, 86.6kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C