TNPW0402866RDETD
Mfr.Part #
TNPW0402866RDETD
Description
RES 866 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW
Feature :
Military
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
866Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0402866RDETD
Vishay / Dale TNPW0402866RDETD
TNPW Series, Thin Film, 866Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C