TNPW040284K5BYED
Mfr.Part #
TNPW040284K5BYED
Description
RES 84.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
84.5kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 50
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
TNPW040284K5BYED
Vishay / Dale TNPW040284K5BYED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 84.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C