TNPW040282R5BETD
Mfr.Part #
TNPW040282R5BETD
Description
RES 82.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Width :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Length :
990.6μm
Resistance :
82.5Ohms
Power Rating :
63mW
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Published :
Datasheets
TNPW040282R5BETD
Vishay / Dale TNPW040282R5BETD
TNPW Series, Thin Film, 82.5Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C