TNPW040282R5BEED
Mfr.Part #
TNPW040282R5BEED
Description
RES 82.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Series :
TNPW e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
82.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 50
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Datasheets
TNPW040282R5BEED
Vishay / Dale TNPW040282R5BEED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 82.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C