TNPW040282K0BEED
Mfr.Part #
TNPW040282K0BEED
Description
RES 82K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Height :
406.4μm
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW e3
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Width :
508μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Length :
990.6μm
Power Rating :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
82kOhms
Datasheets
TNPW040282K0BEED
Vishay / Dale TNPW040282K0BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 82kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C