TNPW04027K50DETD
Mfr.Part #
TNPW04027K50DETD
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Feature :
Military
Resistance :
7.5kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Published :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
TNPW04027K50DETD
Vishay / Dale TNPW04027K50DETD
TNPW Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C