TNPW040276R8BETD
Mfr.Part #
TNPW040276R8BETD
Description
RES 76.8 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
76.8Ohms
Height :
406.4μm
Length :
990.6μm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Width :
508μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW040276R8BETD
Vishay / Dale TNPW040276R8BETD
TNPW Series, Thin Film, 76.8Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C