TNPW040276K8DETD
Mfr.Part #
TNPW040276K8DETD
Description
RES 76.8K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistance :
76.8kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW040276K8DETD
Vishay / Dale TNPW040276K8DETD
TNPW Series, Thin Film, 76.8kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C