TNPW040273R2BEED
Mfr.Part #
TNPW040273R2BEED
Description
RES 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
73.2Ohms
Number of Terminations :
2
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
508μm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
13 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW040273R2BEED
Vishay / Dale TNPW040273R2BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 73.2Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C