TNPW040271K5DEED
Mfr.Part #
TNPW040271K5DEED
Description
RES 71.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
71.5kOhms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
TNPW040271K5DEED
Vishay / Dale TNPW040271K5DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 71.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C