TNPW04026K65DETD
Mfr.Part #
TNPW04026K65DETD
Description
RES 6.65K OHM 0.5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
6.65kOhms
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW04026K65DETD
Vishay / Dale TNPW04026K65DETD
TNPW Series, Thin Film, 6.65kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C