TNPW04026K42BXTD
Mfr.Part #
TNPW04026K42BXTD
Description
RES 6.42K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Military
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
Series :
TNPW
Resistance :
6.42kOhm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW04026K42BXTD
Vishay / Dale TNPW04026K42BXTD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 6.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C