TNPW040269R8BEED
Mfr.Part #
TNPW040269R8BEED
Description
RES 69.8 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
13 Weeks
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
69.8Ohms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW e3
Width :
508μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW040269R8BEED
Vishay / Dale TNPW040269R8BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 69.8Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C