TNPW040268K0BETD
Mfr.Part #
TNPW040268K0BETD
Description
RES 68K OHM 0.1% 1/16W 0402
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
2
Published :
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Length :
990.6μm
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW
Resistance :
68kOhms
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW040268K0BETD
Vishay / Dale TNPW040268K0BETD
TNPW Series, Thin Film, 68kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C