TNPW040259R0BETD
Mfr.Part #
TNPW040259R0BETD
Description
RES 59 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
59Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
990.6μm
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW040259R0BETD
Vishay / Dale TNPW040259R0BETD
TNPW Series, Thin Film, 59Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C