TNPW0402590RFHED
Mfr.Part #
TNPW0402590RFHED
Description
RES 590 OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Resistance :
590Ohms
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW0402590RFHED
Vishay / Dale TNPW0402590RFHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 590Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C