TNPW040257R6BETD
Mfr.Part #
TNPW040257R6BETD
Description
RES 57.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
990.6μm
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
508μm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
57.6Ohms
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Supplier Device Package :
Published :
Series :
TNPW
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW040257R6BETD
Vishay / Dale TNPW040257R6BETD
TNPW Series, Thin Film, 57.6Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C