TNPW040251R1FEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040251R1FEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
51.1Ohms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
TNPW e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TNPW040251R1FEED
Vishay / Dale TNPW040251R1FEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 51.1Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C