TNPW040251R0DETD
Mfr.Part #
TNPW040251R0DETD
Description
RES 51 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
51Ohms
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
TNPW040251R0DETD
Vishay / Dale TNPW040251R0DETD
TNPW Series, Thin Film, 51Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C