TNPW04024K75BETD
Mfr.Part #
TNPW04024K75BETD
Description
RES 4.75K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
406.4μm
Resistance :
4.75kOhms
Width :
508μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Length :
990.6μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Military
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW04024K75BETD
Vishay / Dale TNPW04024K75BETD
TNPW Series, Thin Film, 4.75kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C