TNPW040249R9FEED
Mfr.Part #
TNPW040249R9FEED
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
49.9Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW040249R9FEED
Vishay / Dale TNPW040249R9FEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 49.9Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C