TNPW040249R9DHED
Mfr.Part #
TNPW040249R9DHED
Description
RES 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Series :
TNPW e3
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
49.9Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW040249R9DHED
Vishay / Dale TNPW040249R9DHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 49.9Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C